Edward C. Reed High School
1


  • Sunday
  • Monday
  • Tuesday
  • Wednesday
  • Thursday
  • Friday
  • Saturday
  • 29
  • 30
  • 1
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    9:00am - 2:00pm
    @Track
    Unified Sports Track Meet-Track Area/Stadium/Press Box- (T. Nichols)ACTUALSTART TIME 10:00 AM to 1:30 PM
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    11:00am - 12:00pm
    @Theatre
    UNR Senior Meeting-Theatre- (Becky Smith)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    2:30pm - 3:30pm
    @Small Gym
    ROTC Special Teams Athletic Practice-Small Gym- (Prell)
    2:45pm - 5:30pm
    @Large Gym
    Track practice.
    3:00pm - 9:00pm
    @Theatre
    Faculty Play Dress Rehearsal and Set Building-Theatre- (Sharpe/Engstrom)
    3:00pm - 6:00pm
    Regular season practice on softball field unless its raining then practice will be in the small gym.
    3:00pm - 4:00pm
    @Alf Sorensen's Pool
    See Coach Margaurite Buddy.
    3:30pm - 5:30pm
    @Hidden Valley Country Club
    Please contact Coach Ward Sutton.
    3:45pm
    @Procter R Hug High School
    5:00pm - 9:30pm
    @Theatre
    Faculty Play Rehearsals-Theatre-5/1-Dress Rehearsal--5/2-4 Play Alice in Wonderland
    5:30pm - 6:30pm
    @Yoga Room
    Class taught by Michelle Bryant.
    6:00pm - 7:30pm
    @401/403
  • 2
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    10:08am - 10:50am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:00pm
    @Sierra Sage Golf Course
    Tee times.
    12:17pm - 12:59pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:17pm - 12:59pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    1:00pm - 3:00pm
    @Theatre
    Choir Rehearsal-Theatre/#508-(Engstrom)
    2:45pm - 5:30pm
    @Baseball Field
    See Coach Levi Matherly
    2:45pm - 5:30pm
    @Large Gym
    Track practice.
    3:00pm - 5:00pm
    @Theatre
    Faculty Play Rehearsal-Theatre- (Engstrom)
    3:00pm - 6:00pm
    Regular season practice on softball field unless its raining then practice will be in the small gym.
    3:00pm - 4:00pm
    @Alf Sorensen's Pool
    See Coach Margaurite Buddy.
    3:30pm - 5:30pm
    @Hidden Valley Country Club
    Please contact Coach Ward Sutton.
    3:45pm
    @Spanish Springs High School
    3:45pm
    @Edward C Reed High School
    5:00pm - 9:30pm
    @Theatre
    Faculty Play Rehearsals-Theatre-5/1-Dress Rehearsal--5/2-4 Play Alice in Wonderland
    5:30pm - 6:30pm
    @Yoga Room
    Class taught by Michelle Bryant.
    6:30pm - 8:00pm
    @Baseball Field
    Sparks Raiders Baseball. See Coach Levi Matherly.
    6:30pm - 7:30pm
    @Large Gym
    See Coach Kristin Gabica
  • 3
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    8:00am - 2:30pm
    @Behind School
    Climbing Wall Sponsored by National Guard-Parking Lot Behind School- (Coleman)Waivers required ACTUAL START TIME 9:30 AM
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    2:30pm - 3:30pm
    @Small Gym
    ROTC Special Teams Athletic Practice-Small Gym- (Prell)
    2:45pm - 5:30pm
    @Large Gym
    Track practice.
    3:00pm - 6:00pm
    Regular season practice on softball field unless its raining then practice will be in the small gym.
    3:00pm - 4:00pm
    @Alf Sorensen's Pool
    See Coach Margaurite Buddy.
    3:30pm - 5:30pm
    @Hidden Valley Country Club
    Please contact Coach Ward Sutton.
    3:45pm
    @Edward C Reed High School
    3:45pm
    @Spanish Springs High School
    3:45pm
    @Edward C Reed High School
    5:00pm - 9:00pm
    @Cafeteria
    Sign Creating Event-BAND- (Eichstedt)
    5:00pm - 9:30pm
    @Theatre
    Faculty Play Rehearsals-Theatre-5/1-Dress Rehearsal--5/2-4 Play Alice in Wonderland
    5:30pm - 6:30pm
    @Yoga Room
    Class taught by Michelle Bryant.
  • 4
    7:00am - 3:00pm
    @Parking Lot
    WCSD Bus Driver Training-Parking Lot- (Andrew Gomes 337-7705)
    7:00am - 3:00pm
    @Parking Lot
    WCSD Bus Driver Training-Parking Lot- (Andrew Gomes 337-7705)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    1:45pm - 2:35pm
    @Theatre
    Choir Rehearsal-Theatre- (Engstrom)
    2:30pm - 3:30pm
    @Small Gym
    ROTC Special Teams Athletic Practice-Small Gym- (Prell)
    2:45pm - 5:30pm
    @Baseball Field
    See Coach Levi Matherly
    2:45pm - 5:30pm
    @Large Gym
    Track practice.
    3:00pm - 6:00pm
    Regular season practice on softball field unless its raining then practice will be in the small gym.
    3:30pm - 5:30pm
    @Hidden Valley Country Club
    Please contact Coach Ward Sutton.
    5:00pm - 7:00pm
    @Classroom (s)
    Lacrosse Meetings-#401- (S. Tynan)
    5:00pm - 9:30pm
    @Theatre
    Faculty Play Rehearsals-Theatre-5/1-Dress Rehearsal--5/2-4 Play Alice in Wonderland
    6:30pm - 8:00pm
    @Baseball Field
    Sparks Raiders Baseball. See Coach Levi Matherly.
  • 5
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    7:45am - 1:00pm
    @TBD
    Classrooms vary.5/5-#101/#132/#219
    8:00am - 6:00pm
    See Coach Dale Moss
    9:00am - 12:00pm
    @Classroom (s)
    AP Calculus Review-#228/#229- (Nesser)
    9:00am
    @Edward C Reed High School
    High Desert and Sierra League Championships
    11:00am
    @Edward C Reed High School
    11:00am
    @Spanish Springs High School
    12:30pm
    @South Lake Tahoe Recreation Center Pool
  • 6
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    6:00pm - 8:00pm
    @Large Gym
    See Coach Joe Genung.
  • 7
    6:00am - 7:30am
    @Track
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    8:00am - 3:00pm
    @Church of Jesus Christ of Latter-day Saints
    AP Testing (Various times/subjects) Church of the Latter Day Saints (Shadow Mountain Way)- (Bayard de Volo)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    11:17am - 11:53am
    @Faculty Dining
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    2:30pm - 3:30pm
    @Small Gym
    ROTC Special Teams Athletic Practice-Small Gym- (Prell)
    2:45pm - 5:30pm
    @Baseball Field
    See Coach Levi Matherly
    2:45pm - 5:30pm
    @Large Gym
    Track practice.
    3:00pm - 6:00pm
    Regular season practice on softball field unless its raining then practice will be in the small gym.
    3:00pm - 4:00pm
    @Alf Sorensen's Pool
    See Coach Margaurite Buddy.
    5:30pm - 6:30pm
    @Yoga Room
    Class taught by Michelle Bryant.
  • 8
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    8:00am - 3:00pm
    @Church of Jesus Christ of Latter-day Saints
    AP Testing (Various times/subjects) Church of the Latter Day Saints (Shadow Mountain Way)- (Bayard de Volo)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:00pm
    @Northwest Pool
    This is the End of Season JV Meet
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    1:00pm - 8:00pm
    @Cafeteria
    WCSD Board of Trustees Meeting and Indian Ed.-Cafeteria/Kitchen Front/Faculty Dining Room- (Vangie Russell)All concerned parties notified of se...
    2:30pm - 3:30pm
    @Small Gym
    ROTC Special Teams Athletic Practice-Small Gym- (Prell)
    2:45pm - 5:30pm
    @Large Gym
    Track practice.
    3:00pm - 6:00pm
    Regular season practice on softball field unless its raining then practice will be in the small gym.
    3:00pm - 4:00pm
    @Alf Sorensen's Pool
    See Coach Margaurite Buddy.
    3:30pm - 5:30pm
    @Hidden Valley Country Club
    Please contact Coach Ward Sutton.
    4:00pm
    @Bishop Manogue Catholic High School
    5:30pm - 6:30pm
    @Yoga Room
    Class taught by Michelle Bryant.
    7:00pm - 2:35pm
    @Cafeteria (East)
    Teacher Appreciation Week- Food/Activities-Cafeteria- (Rosenbloom)
  • 9
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    8:00am - 3:00pm
    @Church of Jesus Christ of Latter-day Saints
    AP Testing (Various times/subjects) Church of the Latter Day Saints (Shadow Mountain Way)- (Bayard de Volo)
    10:08am - 10:50am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    11:18am - 11:58am
    @Small Gym
    Meeting - Volleyball Pre Season - Small Gym- (K. Gabica)
    12:17pm - 12:59pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:17pm - 12:59pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    1:00pm - 3:00pm
    @Theatre
    Choir Rehearsal-Theatre/#508-(Engstrom)
    2:45pm - 5:30pm
    @Large Gym
    Track practice.
    3:00pm - 6:00pm
    Regular season practice on softball field unless its raining then practice will be in the small gym.
    3:00pm - 4:00pm
    @Alf Sorensen's Pool
    See Coach Margaurite Buddy.
    3:30pm - 5:30pm
    @Hidden Valley Country Club
    Please contact Coach Ward Sutton.
    4:00pm
    @Spanish Springs High School
    5:30pm - 6:30pm
    @Yoga Room
    Class taught by Michelle Bryant.
    6:30pm - 7:30pm
    @Large Gym
    See Coach Kristin Gabica
    7:00pm - 2:35pm
    @Cafeteria (East)
    Teacher Appreciation Week- Food/Activities-Cafeteria- (Rosenbloom)
  • 10
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-Football Top Flight EMail4U- (Amantia)
    8:00am - 3:00pm
    @Church of Jesus Christ of Latter-day Saints
    AP Testing (Various times/subjects) Church of the Latter Day Saints (Shadow Mountain Way)- (Bayard de Volo)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:30pm
    @Bishop Manogue Catholic High School
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    2:30pm - 3:30pm
    @Small Gym
    ROTC Special Teams Athletic Practice-Small Gym- (Prell)
    2:45pm - 5:30pm
    @Large Gym
    Track practice.
    3:00pm - 6:00pm
    Regular season practice on softball field unless its raining then practice will be in the small gym.
    3:00pm - 4:00pm
    @Alf Sorensen's Pool
    See Coach Margaurite Buddy.
    3:30pm - 5:30pm
    @Hidden Valley Country Club
    Please contact Coach Ward Sutton.
    4:30pm
    @Bishop Manogue Catholic High School
    5:30pm - 6:30pm
    @Yoga Room
    Class taught by Michelle Bryant.
    7:00pm - 2:35pm
    @Cafeteria (East)
    Teacher Appreciation Week- Food/Activities-Cafeteria- (Rosenbloom)
  • 11
    TBD
    @Carson Aquatic Center
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-Football Top Flight EMail4U- (Amantia)
    8:00am - 3:00pm
    @Church of Jesus Christ of Latter-day Saints
    AP Testing (Various times/subjects) Church of the Latter Day Saints (Shadow Mountain Way)- (Bayard de Volo)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    1:45pm - 2:35pm
    @Theatre
    Choir Rehearsal-Theatre- (Engstrom)
    2:30pm - 3:30pm
    @Small Gym
    ROTC Special Teams Athletic Practice-Small Gym- (Prell)
    2:45pm - 5:30pm
    @Large Gym
    Track practice.
    3:00pm - 6:00pm
    Regular season practice on softball field unless its raining then practice will be in the small gym.
    3:00pm
    @Carson High School
    Northern Nevada Regionals
    3:30pm - 5:30pm
    @Hidden Valley Country Club
    Please contact Coach Ward Sutton.
    6:00pm - 4:30am
    @Track
    7:00pm - 2:35pm
    @Cafeteria (East)
    Teacher Appreciation Week- Food/Activities-Cafeteria- (Rosenbloom)
  • 12
    TBD
    @Carson Aquatic Center
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    9:00am
    @Carson High School
    Northern Nevada Regionals
    11:30am - 9:00pm
    See AD Ryan Sims
  • 13
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    9:00am - 5:00pm
    See AD Ryan Sims
    6:00pm - 8:00pm
    @Large Gym
    See Coach Joe Genung.
  • 14
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-FBLA-in Main Hall in Front of Library- (Conner/Henderson)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-Football Top Flight EMail4U- (Amantia)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Theme Nominations-Open Nominations 5/14-5/25--Voting 5/31-6/1--Theme Announced 6/4/2017--Leadership- (K. Cooper)
    8:00am - 3:00pm
    @Church of Jesus Christ of Latter-day Saints
    AP Testing (Various times/subjects) Church of the Latter Day Saints (Shadow Mountain Way)- (Bayard de Volo)
    9:00am - 2:00pm
    @Track
    Unified Sports Track Meet-Track and Stadium Ares-SnackBar (T. Nichols)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    2:45pm - 5:30pm
    @Large Gym
    Track practice.
    3:00pm - 6:00pm
    Regular season practice on softball field unless its raining then practice will be in the small gym.
    3:00pm - 4:00pm
    @Alf Sorensen's Pool
    See Coach Margaurite Buddy.
    5:30pm - 6:30pm
    @Yoga Room
    Class taught by Michelle Bryant.
  • 15
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-FBLA- (Conner/Henderson)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-Football Top Flight EMail4U- (Amantia)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Theme Nominations-Open Nominations 5/14-5/25--Voting 5/31-6/1--Theme Announced 6/4/2017--Leadership- (K. Cooper)
    8:00am - 3:00pm
    @Church of Jesus Christ of Latter-day Saints
    AP Testing (Various times/subjects) Church of the Latter Day Saints (Shadow Mountain Way)- (Bayard de Volo)
    10:00am - 11:18am
    @Large Gym
    Graduation Senior Meeting-Large Gym- (Hall/Lang)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    2:45pm - 5:30pm
    @Large Gym
    Track practice.
    3:00pm - 6:00pm
    Regular season practice on softball field unless its raining then practice will be in the small gym.
    3:00pm - 4:00pm
    @Alf Sorensen's Pool
    See Coach Margaurite Buddy.
    5:30pm - 6:30pm
    @Yoga Room
    Class taught by Michelle Bryant.
  • 16
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-FBLA- (Conner/Henderson)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-Football Top Flight EMail4U- (Amantia)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Theme Nominations-Open Nominations 5/14-5/25--Voting 5/31-6/1--Theme Announced 6/4/2017--Leadership- (K. Cooper)
    8:00am - 3:00pm
    @Church of Jesus Christ of Latter-day Saints
    AP Testing (Various times/subjects) Church of the Latter Day Saints (Shadow Mountain Way)- (Bayard de Volo)
    10:08am - 10:50am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:17pm - 12:59pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:17pm - 12:59pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    1:00pm - 3:00pm
    @Theatre
    Choir Rehearsal-Theatre/#508-(Engstrom)
    2:45pm - 5:30pm
    @Large Gym
    Track practice.
    3:00pm - 6:00pm
    Regular season practice on softball field unless its raining then practice will be in the small gym.
    3:00pm - 4:00pm
    @Alf Sorensen's Pool
    See Coach Margaurite Buddy.
    5:30pm - 6:30pm
    @Yoga Room
    Class taught by Michelle Bryant.
    5:30pm - 8:00pm
    @Large Gym
    Reed ROTC Battalion Awards Night-Large Gym/#401/#403/Theatre Lobby- (Prell)
    6:30pm - 7:30pm
    @Small Gym
    See Coach Kristin Gabica.
  • 17
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-FBLA- (Conner/Henderson)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-Volleyball-Sweet Frog (Sparks)- (Gabica)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-Football Top Flight EMail4U- (Amantia)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Theme Nominations-Open Nominations 5/14-5/25--Voting 5/31-6/1--Theme Announced 6/4/2017--Leadership- (K. Cooper)
    8:00am - 3:00pm
    @Church of Jesus Christ of Latter-day Saints
    AP Testing (Various times/subjects) Church of the Latter Day Saints (Shadow Mountain Way)- (Bayard de Volo)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    2:00pm - 6:30pm
    @Softball Field
    2A Softball Championships-Start Times 2:00 PM and 4:30 PM
    2:45pm - 5:30pm
    @Large Gym
    Track practice.
    3:00pm - 8:00pm
    @Classroom (s)
    CPR Class-#312- (Coleman)
    3:00pm - 6:00pm
    Regular season practice on softball field unless its raining then practice will be in the small gym.
    3:00pm - 4:00pm
    @Alf Sorensen's Pool
    See Coach Margaurite Buddy.
    4:00pm - 9:00pm
    @Baseball Field
    2A Baseball State Championship Games-Start Times 4:00 PM and 7:00 PM
    5:30pm - 6:30pm
    @Yoga Room
    Class taught by Michelle Bryant.
  • 18
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-FBLA- (Conner/Henderson)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-Football Top Flight EMail4U- (Amantia)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Theme Nominations-Open Nominations 5/14-5/25--Voting 5/31-6/1--Theme Announced 6/4/2017--Leadership- (K. Cooper)
    8:00am - 3:00pm
    @Church of Jesus Christ of Latter-day Saints
    AP Testing (Various times/subjects) Church of the Latter Day Saints (Shadow Mountain Way)- (Bayard de Volo)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:00pm - 7:00pm
    @Softball Field
    2A State Championshp-12:00 Noon/2:30 PM/5:00 PM
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    1:00pm - 9:00pm
    @Baseball Field
    2A State Championship Games-1:00 PM/4:00 PM/7:00 PM
    1:45pm - 2:35pm
    @Theatre
    Choir Rehearsal-Theatre- (Engstrom)
    2:45pm - 5:30pm
    @Large Gym
    Track practice.
    3:00pm - 6:00pm
    Regular season practice on softball field unless its raining then practice will be in the small gym.
    3:00pm
    @Carson High School
    NIAA Nevada State Championships
    5:00pm - 7:00pm
    @Classroom (s)
    Lacrosse Meetings-#401- (S. Tynan)
    5:00pm - 8:00pm
    @Theatre
    Choir Rehearsal-Theatre/#508/Art Foyer- (Engstrom)
    7:00pm - 9:00pm
    @Courtyard
    Jazz Under the Stars/Theatre/Courtyard/#507- (Eichstedt)
  • 19
    6:00am - 10:00am
    @East Parking Lot
    See...Kids Triathlon... Tanja Ramociotti Recreation Specialist City of Sparks Parks and Recreation Department 98 Richards Way Sparks, NV 8...
    7:00am - 8:00am
    @Small Gym
    See Coach Kristin Gabica.
    7:45am - 2:35pm
    @Theatre
    WCSD Jazz Band Festival-Theatre/#507/#508- (Eichstedt)
    9:00am
    @Carson High School
    NIAA Nevada State Championships
    10:00am - 12:00pm
    @Baseball Field
    2A Championship-10:00 AM
    10:00am - 12:00pm
    @Softball Field
    2A State Championship
  • 20
    6:00pm - 8:00pm
    @Large Gym
    See Coach Joe Genung.
  • 21
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-FBLA- (Conner/Henderson)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-Football Top Flight EMail4U- (Amantia)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Theme Nominations-Open Nominations 5/14-5/25--Voting 5/31-6/1--Theme Announced 6/4/2017--Leadership- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    3:30pm - 6:30pm
    Monday-Large gym. Tuesday-Large Gym. Wednesday-Track/Stadium field. Thursday-Large Gym.
    4:00pm - 8:00pm
    @Theatre
    NHS Induction Ceremony-Theatre- (Hoadley)-ACTUAL START TIME 6:00 PM
    5:30pm - 6:30pm
    @Yoga Room
    Class taught by Michelle Bryant.
  • 22
    7:45am - 9:00pm
    @Theatre
    Reed Choir Final Concerts-Theatre/#507/#508- (Engstrom)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-FBLA- (Conner/Henderson)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-Football Top Flight EMail4U- (Amantia)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Theme Nominations-Open Nominations 5/14-5/25--Voting 5/31-6/1--Theme Announced 6/4/2017--Leadership- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    2:45pm - 6:00pm
    May 22: Sparks, Mendive, Pine, O`Brien, and Dilworth. May 31st: Mendive, Traner, Clayton, Vaughn, and Shaw.
    3:30pm - 6:30pm
    Monday-Large gym. Tuesday-Large Gym. Wednesday-Track/Stadium field. Thursday-Large Gym.
    5:30pm - 6:30pm
    @Yoga Room
    Class taught by Michelle Bryant.
    6:00pm - 9:00pm
    End of Season Banquet-Baseball Field- (L. Matherly)
  • 23
    7:00am - 4:00pm
    @Faculty Dining
    AP Late Testing-Faculty Dining- (Bayard de Volo)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-FBLA- (Conner/Henderson)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-Football Top Flight EMail4U- (Amantia)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Theme Nominations-Open Nominations 5/14-5/25--Voting 5/31-6/1--Theme Announced 6/4/2017--Leadership- (K. Cooper)
    10:08am - 10:50am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:17pm - 12:59pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:17pm - 12:59pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    1:00pm - 3:00pm
    @Theatre
    Choir Rehearsal-Theatre/#508-(Engstrom)
    3:30pm - 6:30pm
    Monday-Large gym. Tuesday-Large Gym. Wednesday-Track/Stadium field. Thursday-Large Gym.
    3:30pm - 6:30pm
    @Large Gym
    See Coach Gerrard.
    3:30pm - 9:00pm
    (Cancelled)
    @Courtyard
    Jazz Under the Stars-Courtyard- (Eichstedt)
    5:00pm - 8:00pm
    @Theatre
    Juniors Get Ready Night-Theatre- (B. Smith/Kareck)
    5:30pm - 6:30pm
    @Yoga Room
    Class taught by Michelle Bryant.
    6:00pm - 7:30pm
    (Cancelled)
    @Large Gym
    Senior School Awards Night-Large Gym-Kareck/Bayard de Volo
    6:00pm - 9:00pm
    (Cancelled)
    @Cafeteria
    Student Government Awards Night-Cafeteria-(Cooper)
    6:30pm - 7:30pm
    @Small Gym
    See Coach Kristin Gabica.
  • 24
    7:00am - 4:00pm
    @Faculty Dining
    AP Late Testing-Faculty Dining- (Bayard de Volo)
    7:45am - 9:00pm
    @Theatre
    Reed Choir Final Concerts-Theatre/#507/#508- (Engstrom)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-FBLA- (Conner/Henderson)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-Volleyball-Sweet Frog (Sparks)- (Gabica)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-Football Top Flight EMail4U- (Amantia)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Theme Nominations-Open Nominations 5/14-5/25--Voting 5/31-6/1--Theme Announced 6/4/2017--Leadership- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    3:30pm - 6:30pm
    Monday-Large gym. Tuesday-Large Gym. Wednesday-Track/Stadium field. Thursday-Large Gym.
    5:30pm - 6:30pm
    @Yoga Room
    Class taught by Michelle Bryant.
    6:00pm - 9:00pm
    @Cafeteria
    End of Season Banquet-Track -Cafeteria- (Moss) ACTUAL START TIME 6:30 PM
  • 25
    @Main Entrance Hallway
    Fundraiser-FBLA Donut Friday- (Conner/Henderson)
    7:00am - 4:00pm
    @Faculty Dining
    AP Late Testing-Faculty Dining- (Bayard de Volo)
    7:45am - 9:00pm
    @Theatre
    Reed Choir Final Concerts-Theatre/#507/#508- (Engstrom)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Fundraiser-FBLA- (Conner/Henderson)
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Theme Nominations-Open Nominations 5/14-5/25--Voting 5/31-6/1--Theme Announced 6/4/2017--Leadership- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
  • 26
  • 27
    6:00pm - 8:00pm
    @Large Gym
    See Coach Joe Genung.
  • 28
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    5:30pm - 6:30pm
    @Yoga Room
    Class taught by Michelle Bryant.
  • 29
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    3:30pm - 9:00pm
    @Theatre
    Instrumental Awards-Theatre/#507/#508- (Eichstedt)Actual Start time 7:00 PM
    5:00pm - 7:00pm
    vs. Reno A's.
    5:30pm - 7:30pm
    @TBD
    Golden Raider Awards-Pinocchio's (Sparks)- (McDaniels)
    5:30pm - 6:30pm
    @Yoga Room
    Class taught by Michelle Bryant.
  • 30
    7:30am - 2:35pm
    @Faculty Dining
    SPED Finals-Faculty Dining Room- (DiStefano)
    7:45am - 9:00pm
    (Cancelled)
    @Theatre
    Orchestra Final Concert-Theatre/#507/#508- (Eichstedt)
    10:08am - 10:50am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:17pm - 12:59pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:17pm - 12:59pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    5:00pm - 7:00pm
    vs. Royals.
    5:30pm - 6:30pm
    @Yoga Room
    Class taught by Michelle Bryant.
    6:00pm - 7:30pm
    @Large Gym
    Senior School Awards-Large Gym- (Kareck/Bayard de Volo)-ACTUAL START TIME 6:00 PM
    6:30pm - 7:30pm
    @Small Gym
    See Coach Kristin Gabica.
  • 31
    7:30am - 2:35pm
    @Faculty Dining
    SPED Finals-Faculty Dining Room- (DiStefano)
    7:45am - 9:00pm
    @Theatre
    Band Final Concert-Theatre/#507/#508- (Eichstedt)Actual Start Time 7:00 PM
    7:45am - 2:35pm
    @TBD
    Theme Nominations-Open Nominations 5/14-5/25--Voting 5/31-6/1--Theme Announced 6/4/2017--Leadership- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    10:29am - 11:00am
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    12:52pm - 1:41pm
    @Theatre
    Class Instruction-Theatre- (K. Cooper)
    2:45pm - 6:00pm
    May 22: Sparks, Mendive, Pine, O`Brien, and Dilworth. May 31st: Mendive, Traner, Clayton, Vaughn, and Shaw.
    5:00pm - 7:00pm
    vs. Cubs.
    5:00pm - 7:00pm
    vs. Cubs.
    5:30pm - 7:00pm
    @Large Gym
    See Coach Gerrard.
    5:30pm - 6:30pm
    @Yoga Room
    Class taught by Michelle Bryant.
  • 1
  • 2